İzmir Kobi Rehberi - İzmir Rehber
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

TEKSMER  BAŞARIYLA TAMAMLANDI

TEKSMER BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Tarih 26 Temmuz 2017, 13:50 Editör

İZKA TARAFINDAN DESTEKLENEN İKİNCİ GÜDÜMLÜ PROJE “TEKSMER” BAŞARIYLA TAMAMLANDI

             İzmir Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen ve Türkiye’nin tekstil ihracatında daha katma değerli olan teknik tekstillerin payını arttırmak, Türkiye’de teknik tekstilin temel hammaddesi olan yeni nesil elyaf ve lifler geliştirmek amacıyla kurulan Teknik Tekstil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER) Projesi tamamlandı.


Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ortaklığında, İzmir Kalkınma Ajansı mali desteği ile hayata geçirilen TEKSMER projesi yoğun çalışmaların ardından tamamlandı ve merkez faaliyetlerine başladı.

 

Projenin kapanış toplantısında konuşan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy, İZKA’nın bugüne kadar sonuçlandırdığı 2 güdümlü projeden birisinin TEKSMER olduğunu belirterek, “İZKA şimdiye kadar 16 mali destek programı ile 229 milyon TL tutarında kaynağı ekonomik ve sosyal gelişme için çeşitli projelere aktardı; ayrıca, halihazırda geniş kapsamlı 5 güdümlü proje ise devam etmekte. İzmir Teknoloji Geliştirme Merkezi içerisindeki İnovasyon Merkezi ve TEKSMER güdümlü projeleri ise büyük başarı ile tamamlandı. TEKSMER projesi ile teknik tekstiller alanında İzmir’in bir adım öne geçmesini sağlamış olmak bizim için büyük bir mutluluk.” şeklinde konuştu.

 

TEKSMER’in yoğun bir tempoya girdiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri ÜNLÜTÜRK, 5 yıl önce bir fikirle başlayan ve proje süreci 2,5 yılı bulan TEKSMER’in, bugün gerçekleşen kapanış toplantısı ile kuruluşunun tamamlandığını ve çalışmalarına şimdiden başladığını belirtti. TEKSMER’le ilgili planlanan her şeyin gerçekleştirildiğini vurgulayan Ünlütürk, “TEKSMER, dönüşüm projesinin nasıl yapılacağı ve konvansiyonel üretimden katma değeri yüksek üretime geçiş konusunda Türkiye’de örnek alınacak bir proje oldu” diye konuştu.

1494314364 TEKSMER2

 

Teknik tekstilin, Türkiye’nin toplam tekstil ihracatının yüzde 20’sini oluşturduğunu, bu potansiyelin daha da arttırılması ve ülkenin teknik tekstil konusunda basamak atlaması için TEKSMER’in önemli rol üstleneceğini ifade eden Sabri ÜNLÜTÜRK, şöyle konuştu: “Türkiye’de birbirine benzer çok sayıda laboratuvar yapıldı. Biz TEKSMER’in laboratuvarını kurarken, olmayan cihazların alınmasına önem verdik. Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki laboratuvarlarda yapılabilecek test ve analizleri orada yapacağız. Dokuz Eylül Üniversitesi laboratuvarlarında yapılamayan analizleri de TEKSMER’de yapacağız. Bu anlamda verimli bir işbirliği olacak. TEKSMER bünyesinde yaptığımız fizibilite çalışması sonucunda başlangıçta koruyucu ve medikal tekstil araştırmalarına yoğunlaşacağız.”

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Esra ASLANERTİK de, Ege Bölgesi’nde inovasyon ve Ar-Ge’nin merkezi olmayı hedefleyen bir üniversite olarak bu tarz çalışmaları her zaman desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Türkiye’nin en güçlü olduğu alanlarda yenilikçi olmasının başarı için daha doğru bir strateji olduğunu vurgulayan ASLANERTİK, “Tekstil Ege’nin en güçlü olduğu alan. Bu durum TEKSMER’in İzmir ve Ege için önemini daha da arttırıyor. Bu nedenle bu projede yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.


Bu haber 386 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İZMİR KOBİLERİ HABERLERİ

11. KALKINMA PLANI ANKET ÇALIŞMASI

11. KALKINMA PLANI ANKET ÇALIŞMASI Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Ulusal Kalkınma Planı (2...

KOSGEB Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı

KOSGEB Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı 08.02.2018 - 23.02.2018 tarihleri arasında başvuru yapılabilecektir.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi